«
  1. Anasayfa
  2. Marmaris
  3. Amos Koyu ve Profesörler Sitesi Hakkında Her Şey

Amos Koyu ve Profesörler Sitesi Hakkında Her Şey

Ülkemizde kafa dinleyeceğiniz belki de en güzel yer. Ormanların ve antik kentin ortasında kalmış, kendine özel bir koyu olan güzide bir site, Profesörler Sitesi

Profesörler Sitesi Evleri

Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Amos Koyu’nda yer alan Profesörler Sitesi’ni anlatmadan önce isterseniz buraya ulaşım nasıl ondan bahsedelim.

AMOS KOYU’NA NASIL GİDİLİR?

Amos Koyu’na (Profesörler Sitesi) nasıl gidilir, ulaşım nasıl? Benim de gitmeden önce en çok araştırdığım konu buydu. Birçok blogda ulaşım hakkında yanlış bilgi veriliyor.

Marmaris Amos Koyu

Dalaman Havalimanı‘nda indikten sonra önce sizi sıcak hava karşılayacak, sonra da Marmaris merkeze giden belediye otobüsleri olan MUTTAŞ. Ya da HAVAŞ’ı da tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin ücreti 25 TL. Öyle hemen araçlara bineceğinizi zannetmeyin, dolana kadar bekletiyorlar sizi. Neyse otobüsler doldu, bindiniz ve Marmaris otogarına vardınız. Evet, gezi bloglarında bizi yanıltan asıl noktaya geldik. Yazıldığı gibi sadece özel araçla ya da taksiyle gidilmiyor, minibüslerle de buraya ulaşabilirsiniz. İndikten sonra hemen Turunç‘a giden minibüslere binin, Turunç’a vardıktan sonra Kumlubük’e giden minibüsler var, bu araçlarla Profesörler Sitesi’ne gidebilirsiniz.

KENDİSİNE ÖZEL KOYU OLAN PROFESÖRLER SİTESİ

Doğayla iç içe, bir tarafı Amos Antik Kenti diğer tarafı orman arazi, ön tarafı da deniz. Sitenin içi de site sakinleri tarafından özenle yeşillendirilmiş ve bakılmış. Evlerden uzanan salkımlar, birbirinden güzel çiçekler bu güzel siteyi daha güzel hale getirmiş.

Profesörler Sitesi iki kısma ayrılıyor; birinci kısım beyaz evler, ikinci kısım da taş evler. Siteyi ayırmışlar ama aralarında öyle ahım şahım bir fark yok aslında. Beyaz evler betondan, taş evler adı üzerinde, taştan yapılmış. Sağlık açısından taş evler daha iyi tabii ki ama siz zaten evi kiralayacağınız için pek bir önemi yok, sonuçta ömür boyu yaşamayacaksınız 🙂

Amos Koyu

Evet, geleyim asıl olayımız olan koya. Bu sitenin kendine özel koyu var. Ve dışarıdan kimse site sakinlerinin olduğu yere giremiyor. Eğer illa dışarıdan biri gelmek istiyorsa 10 dakika uzaklıkta olan plaja ücretli olarak girebiliyor.

Amos Koyu’nda yüzmekte ayrı bir zevk tabii. Tertemiz denizde balıklar eşliğinde kim yüzmek istemez ki? Yanınıza giderken muhakkak kaliteli bir şnorkel alın. Çünkü su altında balıkların dünyasını izlemeyi kaçırmak istemezsiniz diye tahmin ediyorum.

Unutmadan söyleyeyim, sitenin ortak bir havuzu da bulunuyor. Bazı günler de havuzda keyif yapmanız mümkün.

Amos Koyu Profesörler Sitesi’nde haftalık ya da aylık olarak daire ve villa kiralayarak konaklayabilirsiniz.

PEKİ ADI NEDEN PROFESÖRLER SİTESİ?

Profesörler Sitesi

Neden Profesörler Sitesi buranın adı? Gitmeden önce benim de merak ettiğim konulardan biriydi. Edindiğim bilgilere göre zamanında Marmara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ortaklığıyla kurulmuş ve muhtemelen üniversite hocaları tarafından satın alındığı için adını Profesörler Sitesi olarak koymayı tercih etmişler.

MANZARASIYLA BÜYÜLEYEN AMOS ANTİK KENTİ

Yukarıda da bahsettiğim gibi Profesörler Sitesi’nin bir tarafı da Amos Antik Kenti… Size oldukça yakın yani. Yaklaşık 10-15 dakikada antik kente çıkabilirsiniz.

Antik kent deyince aklınıza öyle küçük bir şehir içinde saray, agora falan gelmesin. Çünkü burada bir tiyatro ve birkaç dikili taş var sadece. Burayı büyüleyici yapan muazzam manzarası. Kente çıktığınızda her yer hakimsiniz, bir tarafınız Kumlubük, diğer tarafınız Amos Koyu. Bir de fotoğraf tutkunuysanız değmeyin keyfinize. Çok güzel kareler yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.

Amos Antik Kenti

Amoslular da hem zeki hem de zevkli insanlarmış. Hem stratejik hem de manzarası güzel bir tepeye kenti kurmuşlar 🙂

AMOS KOYU NEREDE?

Profesörler Sitesi’nden Amos Koyu manzarası

Zaten Amos Koyu’na gitmeye karar verdiyseniz, muhtemelen Amos Koyu nerede diye araştırmışsınızdır ama ben yine de anlatayım. Amos Koyu, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alıyor. Biraz daha detaya girecek olursak, Turunç ile Kumlubük arasında kalan bir koy. Peki Marmaris-Amos Koyu arası kaç km? 24 kilometre ve yolları inanılmaz kötü. Bu bölgeye daha önce gitmediyseniz, dikkatli olmanızı tavsiye ederek konumuzu burada bitiriyorum.

Amos Koyu’nun tertemiz denizi
Amos Koyu’nda balıkla yüzebilirsiniz
Amos Koyu balık
Profesörler Sitesi havuzu
Yemyeşil doğasıyla Profesörler Sitesi
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

civan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *