«
 1. Anasayfa
 2. VİZELER
 3. Çin vizesi için gerekli evraklar 2020

Çin vizesi için gerekli evraklar 2020

Ülkemizde ve dünya genelinde özellikle son yıllarda Uzakdoğu merakı git gide büyümektedir. Bu ülkelerin başında gelen Çin’e ise talep yüksektir. Başkent Pekin’de her yıl ve her mevsim kapılarını farklı kültürlere açık tutmaktadır. Köklü bir tarihe sahip olan Çin Cumhuriyeti’nin nüfusu 1.35 milyara ulaşmıştır.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çoklu giriş vizesi için pasaportunuz 9 ay daha ömrü olması şartı bulunmaktadır. Pasaportunuzda bulunan resmin ise yakın bir zamanda çekilmiş olması gerekmektedir. Çin vizesi almak istiyorsanız başvuru evraklarınıza ilişkilendirilmiş fotoğraf bulundurmalısınız.

Çin’i ziyaret etmek isteyenlerin yapmaları gereken, başvurularını tamamlayıp vize onayını beklemektir. Avrupa ülkeleri için geçerli olduğu gibi 2020 Çin vizesi alabilmek için pasaportunuzun en az 6 aylık olması gerekmektedir. Yıpranmış ya da yırtık bir pasaportunuz bulunuyorsa bunu değiştirmeniz aksi taktirde reddedilme ihtimaliniz yüksek olacaktır. Çin vizesi kabulü için pasaportunuzda en az 1 sayfanızın boş olması gerekmektedir.

Hangi Pasaport Türünün Vize Alması Gereklidir?

Başvurularınızı ise İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirebilirsiniz. Bordo renkli pasaportlarla başvurabileceğiniz bu vizeye, eski tip lacivert pasaportlar kabul edilmeyecektir. Normal yani borda renkli pasaporta sahip olanlar için vize şartı bulunmaktadır. Hususi olarak adlandırılan yeşil pasaport sahipleri 30 günlük vizesiz geçiş haklarını kullanabileceklerdir. Hizmet ve diplomatik pasaportlara sahip olan kişiler için herhangi bir vize uygulaması söz konusu değildir.

Başvuru sırasında en çok dikkat etmeniz gereken kısım ise fotoğraflardır. Oldukça hassas davranılan fotoğraflar kabul edilmez ise vize başvurunuz onaylanmayacaktır. Aynı zamanda Çin vize başvuru formlarına atılan imzalar hakkında duyulan bir şüphede vize almanız zorlanacaktır. Başvuru günleri ise hafta içi pazartesi, çarşamba ve cuma günleridir.

Çin vize ücreti

Çin vizesi ücretleri şu şekilde: 3 aylık tek girişli vize için 58 USD, 3 aylık çift girişli vize için 87 USD, 6 aylık Çok girişli vize için 116 USD, 12 aylık çok girişli vize için 195 USD ödemeniz gerekli.

İşte Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerlilik süresi en az 6 ay daha olan Pasaport
 • Yolcu tarafından imzalanmış vize başvuru formu
 • Yolcunun 2 adet biometrik fotoğrafı, arka planın kesinlikle beyaz olması gereklidir
 • Renkli nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Otel ile birlikte uçak rezervasyonu biletleri
 • Banka hesap cüzdanları içerisinde 5.000 USD ya da TL, Euro karşılığı bulunması gerekiyor
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Çin vize ücreti sizin gezi sürenize göre değişiklik gösterecektir.
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

civan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Faruk

  genelde turistlik vize için çok zor diyolar. doğrumudur ?

  • civan

   Çin vizesi zor alınıyor diye söylentiler çok var ama evraklarınız eksiksiz ve sorunsuzsa hiç bir sıkıntı çekmezsiniz.