«
 1. Anasayfa
 2. VİZELER
 3. İsrail’e vize var, ücreti yok

İsrail’e vize var, ücreti yok

İsrail vizesi almayı bir çoğumuz zor zannederiz. Bunun nedeni de zaman zaman yaşadığımız diplomatik krizler. Ama zannedildiği gibi değil, İsrail vize konusunda esnek davranıyor. Gelin İsrail vizesi nasıl alınır biraz inceleyelim ve ardından da vizeyi aldığınızı farz ederek İsrail’de gezilecek yerlere bir el atalım.

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

Vize yurt dışına çıkacak bireylerin elinde olması zorunlu bir evraktır. Başka bir ülkeye girebilmek için yetkili makamlarca verilen resmi izne vize denmektedir. Vize ülkenin büyükelçiliğinin konsolosluğu, başkonsolosluğu, konsolosluğu ya da sınır makamları tarafından verilmektedir. Yurt dışına seyahat eden yolcu aldığı vizeyi pasaportuna koymak ve gittiği ülkenin sınır kapısından geçerken görevlilere göstermek ile yükümlüdür. Vize, giriş yapabileceğini belirten bir kayıt niteliğindedir.

İsrail Vizesi Hakkında
İsrail vizesi ile ilgili bilgiler

İsrail Vizesi İçin Hangi Belgeler İstenir?

Vize başvurusu için kişiden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ülkeden ülkeye değişmekle birlikte seyahat ve pasaport türüne göre de farklılık göstermektedir.

İsrail vize istiyor mu? Evet, İsrail’e gitmeyi planlayan bir yolcunun İsrail vizesi alması gerekmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri seyahatlari 3 aydan fazla sürmeyeceği takdirde vize almasına gerek olmamaktadır. Yani İsrail vizesi yeşil pasaport sahipleri için 90 günü aşmamak şartıyla muaf tutulmuştur. Vize için gereken belgeler seyahat amacına ve ülkede bulunma süresine göre değerlendirilmektedir. İsrail vizesi için başvuran kişinin randevu almasına gerek yoktur. Kişi vize başvurusu için bizzat bulunmak zorunda değildir, İsrail vize işlemlerini yürütme yetkisi olan temsilciliklerde görev alan kişiler de yolculuk yapacak kişi adına başvuru yapabilir. Bazı durumlarda ise vizeye başvuru yapan kişi bizzat çağırılıp mülakata tabi tutulabilir.

Kişinin başvuru için vereceği fotoğrafın vize fotoğraf standartlarına uygun olması gerekmektedir. Bu standart 5×5 boyutunda, biometrik olmalı ve son altı ayda çekilmiş olmalıdır. Bu standartlara uymayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Yolcunun İsrail vizesi için vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu form İsrail Konsolosluklarının web sitelerinden, ofislerinden ya da temsilciliklerden temin edilebilmektedir. Form İngilizce ve Türkçe olarak doldurulmalıdır ve yazım tükenmez kalemle, büyük harflerle yapılmalıdır. Yazılan bilgilerin verilen evraklardaki ile aynı olmasına dikkat edilmelidir. Standartlara uygun çekilen fotoğraf İsrail vizesi başvuru formunda bulunan fotoğraf kutucuğuna yapıştırılıp, formun alt kısmına imza atılmalıdır. Tüm bu işlemler sonunda başvuru formu eksiksiz tamamlanmış olur. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise pasaportta bulunan imza ile başvuru formunda bulunan imzanın aynısı olmasıdır.

Başvuru formunun yanında bazı belgeler de istenmektedir. Seyahat amacını belirten belgeler, seyahat sonrasında Türkiye’ye dönmesi gerektiğini belirten belgeler ve seyahat için kâfi derecede maddi gelirinin ve birikiminin olduğunu kanıtlayan belgeler hazırlanmalıdır. Yolculuk edeceği gidiş dönüş uçak biletlerinin de sunulması lazımdır. Turistik bir gezi ise İsrail’de kalacağı otel için yaptırdığı rezervasyonu da belgelemek gerekmektedir.

Vize Sonuçlanma Süresi Kaç Gündür?

İsrail vizesi ne kadar sürede çıkar sorusunun yanıtı ise 7 ile 10 iş günü arasıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. İsrail ve Türkiye’de belirlenen resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak başvuru işlemi yapılması faydalıdır. Seyahat tarihinden en az 15 gün önce vize başvurusu yapmak yolculuk planını bozmamak adına faydalı olacaktır.

Yolculuk yapacak olan kişinin pasaportunun geçerlilik sürecinin İsrail’den dönüş tarihinden sonra en az 6 ay olmasına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca pasaportta İsrail vizesinin yapıştırılabileceği boş 2 sayfa bulunmak zorundadır. İsrail vize başvuruları ve çıkan vizelerin teslim alınması hafta içi saat 10.00 ve 13.00 arasında yapılmaktadır. Vize başvurusu kabul edilen pasaportlar Pasaport Teslim Makbuzu ile Yapı Kredi Plaza C Blok Giriş Resepsiyonundaki İsrail Konsolosluğu görevlisi tarafından teslim edilmektedir.

İsrail seyahatlarında unutulmaması gereken iki ayrıntı bulunmaktadır. Birincisi pasaportunda İsrail vizesi ve ülkeye giriş çıkış damgaları olan bireyler Gine Bissau ülkesine girdiklerinde sınır makamlarında mülakat yapıldıktan sonra ülkeye giriş izni verilmektedir. İkincisi ise pasaportunda İsrail vizesi yer alan bireyin İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Suriye, Lübnan ve Sudan ülkelerine giriş yapmasına izin verilememektedir.

İsrail Vizesi

İsrail Vize Türleri Nelerdir?

Vize başvuru yaparken seyahat amacınızı belirtmeniz gerekmektedir. Çünkü farklı vize türleri ve bu vize türleri için istenilen farklı evraklar bulunmaktadır. Bu bize türleri;

 • Turistik vize,
 • Çalışma vizesi
 • Öğrenci vizesi
 • Göç vizesi
 • Din adamı vizesi
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi

Belirtilen vize türüne göre ülkede bulunma durumu önemli bir konudur. Örneğin İsrail için öğrenci vizesi alarak ülkeye giren ama ticaret yapan bir kişinin tespiti halinde kişi hudut dışı edilir ve ülkeye girmesi yasaklanır.

Turistik vize ülkede kısa bir zaman dilimi içerisinde gezi amaçlı seyahatler için verilen bir vize çeşididir. 3 ay geçerliliği olan bir vizedir. Seyahat süresinin uzaması takdirde İçişleri Bakanlığı’nın nüfus müdürlüklerine başvurulmalıdır. Turistik vize için istenilen belgeler kişilere göre değişmektedir. İşveren, çalışan, emekli, öğrenci, ev hanımı gibi. Turistik vize için istenilen genel evraklar şöyledir; en az 1 yıllık pasaport, vize başvuru formu, 2 adet biometrik fotoğraf, bilet ve konaklama rezervasyonları, maddi durumu kanıtlayan belgeler, ziyaretçi vize talep dilekçesi olarak sıralanır.

Vize Türleri İçin Gerekli Evraklar Listesi

Çalışma vizesi, kişinin İsrail’de çalışma amacıyla aldığı vizedir. Bu vize İçişleri Bakanlığı’nın onayı dahilinde verilmektedir. Ücret müracaat eden kişi tarafından ödenir. Onay aldıktan sonra konsolosluk vize başvurusu yapan kişi ile görüşme yapar ve gerekli belgeleri isteyerek çalışma vizesini vermektedir. Her vizede olduğu gibi çalışma vizesinde de evraklar istenmektedir. En az 1 aylık pasaport, vize başvuru formu, standartlara uygun 2 tane biometrik fotoğraf, apostil kaşesi bulunan sabıka kaydı ve doğum belgesi, Konsolosluk tarafından belirtilmiş hastanelerden alınan tüberküloz, hepatit ve HIV kan testlerinin sonucun da belgelendiği sağlık raporu ve parmak izi alımı bildirimi. (İsrail çalışmak için gelen kişilerden parmak izi almaya başlamıştır.)

Öğrenci vizesi İsrail’de öğrenim görmek isteyen bireylerin başvurduğu bir vize türüdür. Bir yıl boyunca çoklu giriş ve çıkışları kapsamaktadır. İsrail’de öğrenim gören kişinin çalışmasına izin verilmemektedir. Öğrenci vizesi için gerekli evraklar şöyledir; 1 senelik pasaport, vize başvuru formu, 2 adet bir yıl içinde çekilmiş biometrik fotoğraf, 18 yaşından küçük bireyler için noterden çıkartılmış kaymakamlık tarafından onaylanmış muvaffakatname, İsrail’de öğrenim göreceği eğitim kurumu tarafından gönderilmiş kabul sertifikasyonu, eğitim kurumuna ödeme yapıldığına dair belge, öğrencinin kaldığı süre boyunca hayatına idame ettirebilecek maddi durumunun olduğunu kanıtlayan belge ve ücretin ödenmesi. (ücret bilgileri hakkından konsoloslukla iletişim kurabilirsiniz.)

Din adamı vizesi İsrail’de bulunan dini bir kurumun daveti üzerine ülkeye giriş yapmak için din adamlarına verilen vize türüdür. Gereken evraklar en az bir yıl süresi olan pasaport, iki adet biometrik fotoğraf ve ücretin ödenmesi ile ilgili belge olarak sıralanmaktadır.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi İsrail’de ikamet eden kişilere konuk olma isteğiyle başvurulan vize türüdür. İstenilen evrakların yanı sıra vize başvurusu yapan kişiye İsrail’den gelen davetiye, gönderen bireyin iletişim bilgileri, adresi, ikamet eden kişinin yolculuk yapacak olan kişi ile yakınlık derecesi, İsrail’de kaldığı süre zarfında harcayacağı paranın kanıtı gibi belgeler eklenmelidir.

İsrail 2020 vize ücreti konusunda ise bilinmesi gereken Türk pasaportuna sahip kişilerden vize ücreti alınmamasıdır. İsrail hükümeti, Türk vatandaşlarını ülkesine çekmek için uzun yıllardır vize ücreti tarifesi uygulamıyor. Farklı pasaportların ücretleri İsrail konsolosluğu tarafından tanımlanmaktadır.

İsrail’de Gezilecek Yerler

İsrail Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar için önemli bir merkezdir. Bu sebeple daha çok inanç turizmi üzerine turist çekmektedir. Yazın sıcaklıklar 32 dereceye kadar çıkmakta bu da yaz tatili yapmak isteyen turistleri ünlü plajlara çekmektedir. Akdeniz bitki örtüsünün muhteşem doğa güzellerine şahit olmak da mümkündür. Kudüs, Tel Aviv ve Hayfa şehirleri en çok turist çeken üç şehir olarak öne çıkmaktadır.

Dinlerin Beşiği Kudüs

İsrail’in en popüler şehri olan Kudüs üç din için kıymetli olan ayrı ayrı yapılara ve bölgelere sahiptir. Tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış, birçok savaş ve işgal görmüş, yıkılıp yeniden kurulmuş günümüze kadar hep adından bahsettirmiş bir şehirdir Kudüs. Burada gezebileceğiniz yerler arasında ilk Mescid-i Aksa gelebilir. Şehrin doğusunda Eski Şehir Bölgesi olarak anılan yerde konumlanır. Müslümanlar için önemi olan bir mekandır, ilk kıbledir. Sarı kubbesi olan ve sekizgen şeklinde inşa edilen Kubbet-üs Sahra hem Müslümanlar için hem de Yahudiler için önemli olan bir kayanın üzerine yapılmıştır. En yaygın adıyla Ağlama Duvarı ya da Batı duvarı Yahudiler tarafından önem verilen bir yapıdır. 18 metre yükseklikteki duvar Büyük Tapınağın günümüze kadar ulaşabilen tek parçasıdır.

Mescid-i Aksa - Kubbet-üs Sahra
Mescid-i Aksa – Kubbet-üs Sahra

Üç Din İçin Kutsal Dağ: Tapınak Dağı

Bir diğer yer ise Harem Ül-Şerif’tir (Tapınak Dağı). Yahudiler Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etmek üzere bu tepeye getirdiğine inanır. Hristiyanlar için önemli olan bir yer olan Kutsal Mezar Kilisesi, Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeyip göğe yükseldiği yer olarak kabul edilir. Günümüzde hala kilise olarak hizmet vermektedir. Yad vashem ise Yahudi soykırımında hayatlarını kaybeden kişilerin fotoğraflarının, kişisel eşyalarının sergilendiği bir anıttır. 2. Dünya Savaşında ölen 6 milyon Yahudi’nin anısına inşa edilmiştir. Zeytin Dağı Kudüs’ün doğusunda bulanan Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için kutsal sayılan bir yerdir. İsrail’in ulusal müzesi olan İsrail Müzesi Kudüs’te ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Müzede İsrail Devleti’nin kültürü ve gelenekleri sergilenir. Ayrıca alışveriş yapmak isteyen turistler için birçok mağazanın bulunduğu Jeffa Caddesi yer almaktadır.

Bir Metropol Şehri Tel Aviv

Tel Aviv İsrail’in en hareketli şehridir. Güzel plajlarında denizin keyfini çıkarmak ve çeşitli mağazalardan alışveriş yapmak ve İsrail mutfağını denemek isteyen turistlerin uğrak noktasıdır. Akdeniz’in doğal manzarasının keyfine çıkarmak adına Hayorken parkı tercih edilmektedir. İsrail’de gece hayatının kalbi Tel Aviv’de atmaktadır. Rothscild Caddesi üzerinde birçok kulüp ve bar bulmak mümkündür.

İsrail Tel Aviv

İsrail’in En Büyük 3. Şehri Hayfa

İsrail’in en dikkat çekici turistik merkezlerinden biri olan Hayfa’da Baha’i Mabedi ve Bahçeleri bulunmaktadır. Şehrin tamamının görünebildiği mekan, müthiş peyzaj uygulamaları ile cazibe merkezi haline gelmiştir.

Bunun dışında Stella Maris Carmelite Manastırı’da ilgi çeken yerler arasında.

Hayfa – İsrail

Hem Deniz Hem Çöl

İsrail’de turistler bir yerde güneşin ve denizin tadını çıkarabilirken başka bir yerde çölün ihtişamına tanık olabilmektedirler. Necif Çölü’nün tam ortasında bulunan Masada antik kentti UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Ölü Deniz manzarasının tadını çıkaran turistler aynı zamanda antik kalıntıları da keşfedebilir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

civan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Eyüp Sami Yavaş

  Merhaba, öncelikle yazınızı çok iyi ve açıklayıcı olmuş, elinize sağlık.

  2. olarak İsrail vizesine ihtiyaç duyanlara yardımcı olabileceğimi söylemeliyim. Özellikle İstanbul dışından başvuru yapmak maddi-manevi çok daha fazla yorucu olabiliyor. Bölgede aynı zamanda turist rehberliği de yapmaktayım fakat turistik vize başvurularınızla da ilgileniyorum.