«
  1. Anasayfa
  2. VİZELER
  3. Küba vize istiyor mu?

Küba vize istiyor mu?

Küba’yı ziyaret etmek istiyorsanız bunun için pasaportunuzda vize olması gerekmektedir. Küba vize alma kolay mı peki? Oldukça kolay olan bu vizeyi kısa sürede alabilirsiniz.

Yeşil pasaportu olan kişiler vize çıkartmaya gerek duymadan 3 ay kadar Küba sınırlarında kalabiliyorsunuz. Yeşil pasaport sayesinde 6 aydan 3 ay kadarını Küba’da geçirmeniz mümkündür.

Küba Vizesi Ne Kadar Süre için Geçerlidir?

Küba vize süresi ise 6 ay olarak verilmektedir. Verilen 6 ayın tamamını sadece yeşil pasaportunuz varsa kullanabilirsiniz, normal pasaport ile sadece 30 günlük süre Küba’da kalabilirsiniz.

Küba Vizesi Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Küba vizesi çıkartmak için seyahat edeceklere 3 farklı kategori sunulmaktadır. Küba turistik vize, Küba seyahat vizesi ve Küba ticari vizesi olmak üzere bir takım bilgiler gerekmektedir. Bunlardan ortak olanları ise;

  • Konsolosluğun sitesinden alacağınız orijinal başvuru formunu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurarak gerekli belgelerin ilişkilendirilmesi.
  • En az 6 aylık ve 10 yıldan önce alınmış olan pasaport.
  • Geçtiğiniz aylarda çekindiğiniz, yeni 1 adet biyotmetrik fotoğrafınız
  • Kimliğinizin fotokopisi
  • Satın almış olduğunuz uçak bileti ve otelin rezervasyon biletleri. 1 günlük dahi olsa yeterlidir.
  • Vize sağlım sigortası

Ticari Küba vizesi için başvuru yapıyorsanız, davetiye ile şirket bilgileri gerekmektedir. Ziyaret vizesi içinse davetiyeniz olması gerekmektedir.

Küba Vizesi Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Küba Konsolosluğu ülkemizde tek merkezi olarak Ankara’da hizmet vermektedir. Başvuruları vize almak isteyen kişilerin yapması ya da tur şirketinin yetkilileri tarafından Ankara Küba Konsolosluğuna yapılabilir. Başvurunuzu aracı bir vize şirketiyle yapacaksanız Küba vizesi 2020 ücreti 60 dolardır.

Küba Vizesi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Küba vize işlemleri süresi ise kısa süreçler içerisinde genellikle tamamlanmaktadır. Yaklaşık olarak 3 güne kadar vizeniz hazır olsa da işinizi riske atmayarak 1 ila 2 hafta kadar öncesinde tüm işlemlerinizi hazırlayıp tamamlamanız avantajınız olacaktır.

Küba Vizesi Alınca Amerika’ya Girebilir miyim?

Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz günlerde Küba’ya gitmiş olan kişileri ülkesine kabul etmeyeceği hakkında bir açıklamada bulunmuştu. Küba vizeleri pasaporta işlenmeyip ek bir belge ile verildiği için herhangi bir damga vurulmamaktadır pasaportunuza. Bu yüzden Amerika’ya girmenizde herhangi bir sorun bulundurmayacaktır. Pasaportunuza damga vurdurulmaması gerektiğini unutmayın aksi taktirde Amerika girişiniz tehlikeye girebilir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

civan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *