1. Anasayfa
  2. Makedonya
  3. Makedonya Üsküp’te gezilecek yerler (2019)

Makedonya Üsküp’te gezilecek yerler (2019)

makedonya-gezilecek-yerler

Türkiye’den Makedonya‘ya seyahat etmek isteyenler için en iç açıcı duraklardan biri başkent Üsküp..

Üsküp, özellikle son yıllarda turizme olan yatırımları kendini geliştirmesiyle daha ilgi çekici hale geldi.

Tam bir heykeller şehri olan Üsküp’ün sanata olan vurgusu da opera binasının yakınlarındaki sokaklarda Mozart’ın senfonilerini duymanızla ortaya çıkıyor.

Özellikle yaz aylarında daha hareketli olan ülkede hemen her caddede Türkçe cümle duymanız mümkün.. Bunun nedenini de Makedonya’nın yerlilerinden olan bir esnaf şu cümlelerle anlatıyor;

“4 yıl zorunlu Türkçe dersimiz vardı. Bir zamanlar Türkçe bilmeyen sokağa dahi çıkamazdı. Zaten Makedonca’da da Türkçe kelimeler hala mevcut.”

Ülkede dikkatimi çeken diğer bir ayrıntı ise Türkiye’ye nazaran daha sakin ve mutlu insanların olmasıydı. Trafikte yaya geçidine yaklaşan birini gören sürücüler hemen duruyor ve yayanın geçmesini bekliyor. İnsanlar caddeye çoğu zaman sağını solunu kontrol bile etmeden atlayabiliyor. Ana yollarda, “-yeşil,geç -sarı,geç -kırmızı,dikkatli geç” mantığı uygulanıyor.
Parklar genelde ailelerin çocuklarıyla zaman geçirdikleri alanlar olarak belirlenmiş. Neredeyse her ailenin bir evcil köpeği olmasına karşın sokaklarda hayvan görmek çok zor. Öyle ki bazı sokak lambalarına kuşların konmaması için rahatsız edici tiz bir ses vermişler.

Üsküp’ün meydanına geldiğinizde heykellerle çevrilmiş caddelerden, sokaklardan geçerken, herhangi bir kafeye ya da restorana uğrayıp bir çay isteyebilirsiniz. Türk çayı neredeyse her cafede mevcut.

Makedonların damak tadı bizim damak tadımıza yakın ancak, domuz eti hassasiyetiniz varsa garsona “domuz eti yemiyorum” uyarsında bulunun. Anlayışla karşılayacaklardır.

200 Euro’ya krallar gibi 3 gün geçirebilirsiniz. Yaklaşık 12 bin dinarı harca harca bitmedi. Hediyelik eşyalar yeme içme, gezme dahil hiç kendinizi kasmanız gerekmiyor.

ÜSKÜP’TE GEZİLECEK YERLER

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gezilecek yerler listesini sizler için derledim.

Üsküp’te tarihi ve gezilebilecek yer birbirine çok yakın. Hepsi neredeyse yürüme mesafesiyle yarım saatte ulaşılabilecek yerler. Üsküp Kalesi, arkeoloji binası, büyük pazar (Türk pazarı da deniyor) bunlardan bazıları. Tabi zamanınız kalırsa yine yakında bulunan hayvanat bahçesine uğramanızı tavsiye ederim.

MATKA KANYONU
Üsküp meydanı Matka Kanyonu‘na taksi ile yarım saatlik mesafede. Taksi ücretleri de 500 Makedonya dinarını buluyor. Pazarlık yaparsanız daha uygun fiyata gitme şansınız da var.

MİLENYUM HAÇI
Milenyum Haçı, 66 metre ile dünyanın en büyük haçı olma ünvanını elinde bulunduruyor.

2002 yılında Makedon Ortodoks Kilisesi’nin maddi desteğiyle yapımına başlanan bu haça daha sonra da Avrupa ülkeleri finansal destek verdi ve haç 2011 yılında açıldı.

Yerel halkın dediğine göre; Hristiyanlar bu haçı, Müslümanlara gövde gösterisi yapmak için dikmiş.

TAŞ KÖPRÜ
Mimar Sinan tarafından Vardar Nehri üzerine inşa edilen Taş Köprü, ülkede en büyük ilgi odaklarından biri.
Bu köprü eski şehir ile yeni şehiri birbirine bağlama özelliğine de sahip.

MAKEDONYA İÇİN VİZE GEREKLİ Mİ

Makedonya için seyahat planları yapanların aklındaki ilk sorulardan biri tabii ki Makedonya’ya vize var mı? Bende bu makalemde bu soruya açıklık getireceğim.

Balkanların kültürel açıdan en önemli ülkesi Makedonya’ya yolculuk planı yaptıysanız eğer çok şanslısınız. Çünkü vize ücreti ödemeyeceksiniz 🙂

Ülkemiz ile Makedonya arasında 15 Mayıs 2012’de yapılan anlaşmada iki ülke arasında vizeler kaldırıldı. Ve bu anlaşma 19 Aralık 2012 yürürlüğe girdi.

Umuma mahsus pasaport, hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport eğer sizde bu pasaportlardan birine sahipseniz Makedonya vizesinden 60 gün süreyle muafsınız.

ÜSKÜP’TE NE YENİR / NEYİ MEŞHUR ?

Üsküp’e gittiğinde aç kalma gibi bir sıkıntın yok çünkü Makedonya mutfağı bizim mutfağımıza oldukça yakın, hatta neredeyse aynı. Özellikle Üsküp’te bir hayli Türk yaşadığı için yemek kültürümüzü hep yaşatmışlar.

Üsküp’te ne yenir, neyi meşhur sorusunun cevabı da şu şekilde:

Köfte (Cevabi, parmak köfte, pleskavitsa)

Üsküp’ün en meşhur yemeklerinden biri köftedir. Tabi köftenin bir çok çeşidi meşhur. Cevabi, parmak köfte, pleskavitsa gibi lezzetler mevcut. Ben meşhur Türk Çarşı’ndaki Kosmos Köfte’de parmak köfte yemiştim, gayet lezzetliydi.

Bunun dışında balkanlarda yaygın olan cevabiyi de muhakkak tat derim.

Pleskavitsa köftesini denemedim ama onun da epey lezzetli olduğunu söylüyorlardı.

Börek

Üsküp’te kahvaltının vazgeçilmezi ekmek arası börek. Dükkana girdim normal peynirli börek alacaktım ama baktım millet ekmek arası börek alıyor, ben de aldım fakat hiç beğenmedim. Ama gitmişken bir tat derim, belki sen beğenirsin.

Triliçe

Evet, gelelim benim en sevdiğim kısıma… Üsküp trileçenin başkenti diyebilirim 🙂 Balkanlar’da popüler olan bu tatlıyı Üsküp’te de çok güzel yapıyorlar. Triliçe, hafif ve lezzetli olunca günde 3-4 kere yiyordum yalan yok.

Güveçte kuru fasulye

Ben kuru fasulyeyi sevmediğim için hiç denemedim ama arkadaşlarım yedi, güzel olduğunu söylediler. Güveçte kuru fasulyeyi de yine meşhur çarşı içindeki restoranlarda yiyebilirsin.

MAKEDONYA (ÜSKÜP) UÇAK BİLETİ 235 LİRADAN BAŞLIYOR

Günümüzde ilk defa yurt dışına çıkmak isteyenlerin ilk tercihi genelde Makedonya oluyor. Bunun nedeni ise bir Türkiye’ye yakın olması, 2 uçak biletinin ucuz olması, üç vizesiz olması. Peki Üsküp uçak bileti ne kadar?

Özellikle kış mevsimlerinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’e oldukça ucuz. Fiyatlar 235 liradan başlıyor. Tabii bu gidiş fiyatı. Gidiş-dönüş bilet alacaksan bu fiyat 500 liraya kadar çıkıyor.

Üsküp’e daha ucuz uçak bileti alma şansın da var. Nasıl mı?
THY, Pegasus gibi havayolu firmalarının promosyonlu biletlerini takip edersen Üsküp uçak biletini daha ucuza getirebilirsin.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

civan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *