«
  1. Anasayfa
  2. Sri Lanka
  3. Sri Lanka: Yeşilin en çok yakıştığı ülke

Sri Lanka: Yeşilin en çok yakıştığı ülke

Bu yolculuğum epey  uzun sürdü tam 11 saat, benim de aynı zamanda en uzun süreli uçuşum oldu. Neresiymiş bu 11 saat süren ülke dersen bir Güney Asya ülkesi olan Sri Lanka.

Tabi yolculuk süresi uzun olunca insan konfor arıyor, bu yüzden tercihim Türk Hava Yolları oldu.

Bu uçuşun küçük bir de sürprizi var. Yolculuğun 8 saatlik dilimini tamamladığımızda kendimi Maldivler’de buldum, burayı gezemesem de havadan görmüş oldum. Maldivler yolcularını indirdikten sonra Sri Lanka’ya uçtuk.

SRİ LANKA UÇAK BİLETLERİ UCUZ MU?

Sri Lanka’ya gitmeye karar verdiysen önünde büyük bir engel var, o da uçak bileti fiyatları. Evet, fiyatlar biraz yüksek olabilir ama Sri Lanka için değer mi, bence değer.

Emirates Hava Yolları’nı tercih etmen durumda İstanbul’dan Dubai’ye ordan da Colombo’ya uçabilirsin. Dubai aktarmalı uçuşta 4 saatlik bir bekleme süresi var. Toplam seyehat süresi ise 13 saat olacaktır. Emirates’in Sri Lanka uçak bileti fiyatı ise 2.800 TL.

Eğer Türk Hava Yolları’yla gideceğim diyorsan İstanbul’dan Maldivler’e (1 saat 5 dakikalık bekleme süresi var, uçak değişikliği yapılmıyor) ordan da Colombo’ya uçabilirsin. Toplam uçuş süresi 10 saati buluyor. Türk Hava Yolları Sri Lanka uçak bileti fiyatı ise 4.500 TL

SRİ LANKA VİZE İSTİYOR MU?

Güney Asya ülkelerinin incisi olan Sri Lanka, Türk vatandaşlarından vize istiyor. Ama hemen gerilmeyin, çünkü kapıda vize istiyorlar. Pasaport kontrol noktasına geldikten sonra pasaportu veriyorsun ve yaklaşık 1-2 dakika sonra vizen elinde oluyor. Ve artık Sri Lanka’dasın.

SRİ LANKA UCUZ DİYEMEYECEĞİM

Sri Lanka ucuz mu, pahalı mı diye soranlar olacak aranızda, söyleyeyim; ucuz bir ülke değil, aşağı yukarı bizimle aynı fiyatlar. Tabii belli başlı ürünlerin fiyatı biraz daha uygun ama genel olarak diğer Asya ülkelerine kıyasla ucuz bir ülke diyemeyeceğim.

En basit örneği: Ben gidip marketten ekmek almadım ama halktan bir kaç kişiye sorduğumda ekmeğin fiyatı 1,50 dolar dediler.
Ya da o meşhur seylan çaylarından örnek vereyim. Çayın kilosu bizim parayla 27 TL, aşağı yukarı çay fiyatları da Türkiye’yle aynı.

KLASİK OLACAK AMA CENNET GİBİ ÜLKE

Bu ülkede yorulmak yok öncelikle onu belirteyim. Saatlerce yürüdüm, koştum, gezdim ama gün sonu hiç yorgunluk hissetmedim. Çünkü kafanı nereye çevirsen ağaç var, doğayla iç içesin, hava o kadar temiz ki zerre yorgunluk hissetmiyorsun.

Sri Lanka’yı yeşile bürüyen tropikal ormanlar, baharat bahçeleri, çay tarlaları, pirinç tarlalarıyla resmen renk cümbüşü oluşturuyor.

Bir cafeye oturduğunda manzaran ya palmiye ağaçlarıyla süslü orman oluyor, ya da uçsuz bucaksız okyanus.

Kısacası doğayı seviyorsan bir Sri Lanka uğramalısın.

OLUMSUZ YANI: TABİİ Kİ YEMEK

Ülkeye giderken bir adana dürüm ya da bir iskender lezzetinde yemekler yiyemeyeceğimi biliyordum ama Sri Lanka mutfağını da bu kadar kötü beklemiyordum. Tabii benim düşüncem bu yönde çünkü damak tadıma hiç ama hiç uymadı. Yemek, ülke kültürünün yarısını oluşturur diyorsan bol baharatlı ve bol acılı yemekleri deneyebilirsin. Aşağı yukarı Asya ülkelerinin yemek kültürü aynı ve ben bu kültüre sanırım alışamayacağım.

Ama aç kalmak yok, yemekleri beğenmezsen yardımına inanılmaz güzel meyveler yetişiyor. Benim favori meyvem ananastı. Bunun dışında mango, avokado ve passion fruit yani çarkıfelek meyvesini mutlaka denemelisin. Unutmadan kırmızı muzları da var, görsel olarak dikkat çekiyor ama tadı bildiğimiz muz.

MİS KOKAN SEYLAN ÇAYLARI

Sri Lanka’nın bilinen eski adı Seylan. Eski adından anlaşılacağı üzere o büyük beğeniyle içtiğimiz seylan çayları da bu ülkede. Beyaz çaydan, siyah çaya, siyah çaydan yeşil çaya mis gibi kokan çay çeşitleri var. Bu çayları ister bizdeki gibi demleyip içersin, istersen de sütle. Burada gördüğüm kadarıyla daha çok sütle içiliyor. Çay fabrikası çalışanlarından aldığım bilgiye göre; meşhur İngiliz çaylarının büyük bir kısmı Sri Lanka’dan gidiyor.

FİL YETİMHANESİNE GİTMESEM OLMAZDI

Aslında bu yetimhanenin güzel bir amacı var; Sri Lanka ormanlarında vahşi yaşamda yetim kalan fillere ev sahipliği yapmak. Sayısı 50’nin üzerinde fili burada görmek mümkün. Küçük bir miktar karşılığı filleri besleme şansınız da var. Ama her ne olursa olsun bu hayvanları bu alanda değil de özgür ortamlarında görmeyi isterdim.

HZ. ADEM’İN İLK AYAK BASTIĞI YER

Bazı rivayetlere göre Hz. Adem ilk olarak Sri Lanka topraklarına ayak basmış. Bu topraklar insanlık tarihi bakımından oldukça önemli.

SRİ LANKA BAYRAĞI NEYİ İFADE EDİYOR?

Merak edip yerli bir vatandaşa sordum o da şöyle dedi: Yeşil renk Müslümanları, turuncu Hinduları, sarı renk Budistleri ve aslan da insanları temsil eder.

ÜLKEDE HUZUR VAR

Sri Lanka birçok dini içinde barındıran bir ülke. Yüzde 70’i Budist, yüzde 12’si Hindu, yüzde 10’u Müslüman, yüzde 7’si Hristiyan ve yüzde 1’i de belirsiz. Farklı dinlere mensup vatandaşlar kendi aralarından iyi anlaştığından dolayı ülkede bir sorun yaşanamıyor.

Genel olarak ülkeye bakıldığında bir kesim bolluk içinde, bir kesim çok yokluk. Ama ne dini inanışlar, ne zenginlik, nede fakirlik bu ülkede mutluluğa engel değil. Çünkü ben parasız pulsuz sokakta yatan insanların gözlerindeki mutluluğunu ve neşesini gördüm.

SRİ LANKA’DA EKONOMİK DENGELER

Ülkede nüfusa oranla ekonomik durumu en iyi olan kesim yüzde 70’lik oranla Hindular. Müslümanlar ve Budistler de orta seviyedeler.

İngiliz sömürgesinde ve sonrasında İngilizler, Hindulara destek verdiğinden dolayı birçok devlet dairesinde Hinduların sözü geçiyordu. Ülkede tam bağımsızlık kazanılınca devlet bu duruma müdahale etti ve Budistler, Müslümanlar ve Hindular devlet dairelerinde eşit şekilde çalışıyorlar.

Sri Lanka’da memur bir öğretmenin maaşı 300 dolar.

OSMANLI’YI SEVİYORLAR

Sri Lanka halkı, İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesi verirken en büyük desteği 2. Abdülhamid’ten aldı. Kilometrelerce uzaklıktaki Sri Lanka’da Osmanlı Devleti seviliyor ve bu sevgiden dolayı Kolombo’da bir caddeye Abdülhamid’in ismi verilmiş.

SRİ LANKA HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI YORUM KISMINA YAZARSANIZ, YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIM.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

civan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *