«
  1. Anasayfa
  2. Maldivler
  3. ‘Yeryüzündeki Cennet’ Maldivler Hakkında Gezi Önerileri

‘Yeryüzündeki Cennet’ Maldivler Hakkında Gezi Önerileri

Masmavi deniz ve bembeyaz kum… Evet evet, Maldivler’den bahsediyorum. Burası ‘yeryüzündeki cennet’ olarak adlandırılıyor. Ben de bu adlandırılmayı sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. Şimdi de ‘cennet’ olarak tanımladığımız Maldivler hakkında önerilerimi/deneyimlerimi aktaracağım.

BENİM İÇİN BİR HAYALDİ

Maldivler, hemen hemen herkes için olduğu gibi benim için de bir hayaldi. Sonuçta hepsi birbirinden güzel olan bu muazzam adaları kim görmek istemez ki.

Ben de masabaşında işimden kalkıp bu hayalimin peşinden koşarak Maldivler’e gitmeye karar verdim. Bu aylarda Türkiye kışı yaşarken, Maldivler yazı yaşıyor. Bundan hareketle İstanbul’da termometreler 7 dereceyi gösterirken montumu valizime koydum ve havalimanının yolunu tuttum.

MALDİVLER HANGİ AYDA YAZ?

Maldivler’e hangi ayda gidilir, hangi ayda yazı yaşıyor diye pek çok soru soruluyor. Buna da bir açıklık getireyim.

Maldivler’e gitmek için ideal tarih aralık-nisan ayları arası olarak söyleniyor. Ben ocak ayında gittim hava oldukça güzeldi.

Sana küçük bir tavsiye; gitmeden önce yanına muhakkak güneş kremi al, çünkü güneş öyle böyle yakmıyor.

İSTANBUL-MALDİVLER UÇAK BİLETİ KAÇ TL?

İstanbul-Maldivler uçak bileti fiyatları havayolu firmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Sadece havayolu firmasıyla da alakalı değil biraz da seninle alakalı. Direk uçmak isteyebilirsin, aktarmalı uçak isteyebilirsin. Tabii uçak biletini de 1-2 ay önceden almak lazım. Bu faktörler İstanbul-Maldivler uçak bileti fiyatlarını inanılmaz bir şekilde etkileyebiliyor.

İstanbul-Maldivler THY uçak bileti: 2 ay öncesine fiyatlara baktığımda Maldivler THY uçak bileti fiyatı 4.568 TL olarak gözüküyor. THY Maldivlere direk olarak uçuyor.

İstanbul-Maldivler Qatar Airways uçak bileti: Yine 2 ay öncesi uçak bilet fiyatlarını inceledim ve aktarmalı olarak Qatar Airways, Maldivler’e 3500 TL’ye uçuyor.

İstanbul-Maldivler Emirates uçak bileti: Evet, bence en mantıksız olan seçenek Emirates. Çünkü 2 ay ileri tarihe fiyatlara bakıyorum 4.296 TL gibi bir ücret karşıma çıkıyor. Türk Hava Yolları, direk uçtuğundan dolayı ücretleri biraz daha yüksek, Qatar Airways’te aktarmalı olduğu için fiyatı daha düşük, ama Emirates’e baktığımda hem aktarmalı hem fiyatları yüksek. Bana sorarsan en son sıraya Emirates’i koyarım.

İSTANBUL-MALDİVLER KAÇ SAAT SÜRÜYOR?

Bu keyifli tatilin en sıkıcı kısmı, 9 saat süren uçak yolculuğu. Her ne kadar gideceğin ülkenin heyecanı olsa da içinde, yine de sıkılıyorsun.  Benim önerim, yanına muhakkak ilgini çeken bir kitap al ve kendine çok iyi bir müzik listesi oluştur.

BİR KÜLTÜR GEZİSİ DEĞİL

Maldivler’de turizme açık bir adada kaldığından ve yerel halkla karşılaşmadığından dolayı, ülkenin kültürüne dair herhangi bir şeyi öğrenmen mümkün değil. Ne yer ne içerler, dilleri nasıl, halk fakir mi zengin mi, nasıl yaşıyorlar, bu tarz soruların varsa aklından çıkar çünkü tam olarak hiçbirini öğrenemeyeceksin.

MALDİVLER’İN DİLİ-DİNİ NEDİR?

Maldivler’in yüzde 97’si Müslümanlardan oluşuyor. Az da olsa gördüğüm kadarıyla dinine bağlı insanlar.

Maldivler’in resmi dili Divehi (Maldivce). Ama ülkenin çoğunluğu İngilizce’yi de iyi derecede biliyor.

HEYECAN YENİ BAŞLIYOR

9 saat uçuşun ardından Male’ye (Maldivler’in başkenti) vardım. Yolculuk kısmı hala bitmedi çünkü önümde iki aktarma noktası daha var.

Hatırlatma: Eğer Türkiye’de bir yurt dışı paketi satın almadıysan ve bir fatura sürpriziyle karşılaşmak istemiyorsan, Velana Havalimanı’ndan çıkış yaptığında hemen sağ tarafında hat alabileceğin Dhiraagu adlı bir operatör şirketi göreceksin.  1 hafta boyunca kullanabileceğin 17 GB internet paketi 20 dolar. Ve Maldivler’de internet inanılmaz hızlı; okyanusun ortasında ya da herhangi bir adada internetin çekmemesi gibi bir problemle karşılaşmadım.

MALDİVLER’DE ADALAR ARASI ULAŞIM

Male’ye indikten sonra iç uçuş yapmak zorundasın, hatta gideceğin adaya göre hız teknesi de kullanman gerekebilir ama bu uçuşu bireysel olarak yapamıyorsun. Yani kendim gidip bilet alayım deme şansın yok.

Peki ne yapman gerekiyor? Maldivler’e gitmeden önce bir tur şirketiyle anlaşman lazım. Çünkü Maldivler’de, haksız rekabeti önlemek adına iç uçuş hatları ve hız teknesi yolculukları tur şirketleri vasıtasıyla sağlanıyor. Ben de tur konusunda oldukça tecrübeli olan Haydi Maldivlere adlı şirketi seçtim. Bu şirketi Türkiye’deki diğer firmalardan ayıran en belirgin özelliği Maldivler’de de temsilcilikleri bulunması. Burada turizme açık 400 adada en güzel ve en kaliteli hizmet veren otelleri senin için araştırıyorlar.

HIZ TEKNESİYLE KANDİMA’YA

Yaklaşık 25 dakika süren iç uçuşun ardından Kudahuvadhoo Adası’na vardım. Bu adayı yerel halkın yaşadığı bir aktarma noktası gibi düşünebiliriz çünkü turizme dair bir yatırım yapılmamış durumda.

Kısa bir bekleme süresinin ardından teknemiz geldi ve Kandima Adası’na gitmek üzere yola çıktım. Okyanusun ortasındaki bu keyifli yolculukta çok güzel manzaralarla karşılaşıyorsun.

ODANIN MANZARASI HİNT OKYANUSU’NA AÇILIYOR

20 dakika süren hız teknesi yolcuğumuzun ardından Kandima Adası’na vardım. Adaya ayak basar basmaz Kandima Maldives’in seni otelin güler yüzlü personelleri karşılıyor. Bu arada küçük bir not; Maldivler’deki adalar, isimlerini adada hizmet veren tesislerden alıyor.

Odana vardığında aslında tam olarak “Maldivler’e geldim” moduna girmeye başlıyorsun.

Odanın içi gayet güzel, yataklar rahat ve en önemlisi manzaran muazzam. Zaten hava sıcak olduğu için daha çok balkon kısmında salıncakta daha çok vakit geçiriyorsun, ister otur, ister yat. Canın mı sıkıldı, odada direk plaja açılan kapıdan çıkıyorsun ve 10-15 adım sonra denizdesin.

HUZUR ARIYORSAN DOĞRU YERDESİN

Bence Maldivler’in en güzel özelliği, huzur dolu olması. O meşhur beyaz kumlu plajları, masmavi denizi içeren bir manzarayla karşılaşıyorsun, kulağına insana huzur veren dalga sesleri geliyor ve en önemlisi, şehrin kalabalığından, gürültüsünden uzaktasın. İşte o dakikalar, seni dünyanın en huzurlu insanı yapıyor.

AÇ KALMA DERDİN YOK

Diğer Asya ülkelerine gittiğimde en çok dert yandığım konu tabii ki yemekti. Çünkü Asya mutfağı, bizim mutfağımıza oldukça uzak. Yemekler, aşırı derecede baharatlı olmalarından dolayı damak tadımıza hitap etmiyor. Mesela Tayland gibi ülkelerde halk, akrepten tavuk ayağına kadar birçok farklı ‘lezzeti’ tüketebiliyor. Maldivler’e gitmeden önce de, yemek konusunda ister istemez bir tedirginliğim vardı.

Ama Kandima Maldives’in restoranı, yalan yok beni şaşırttı. Çünkü burada çeşitli dünya mutfaklarına dair hemen hemen her lezzeti bulabilirsin. İlk defa bir Asya ülkesinde yemeklerden memnun kaldım diyebilirim.

MALDİVLER BALAYI TURU PAKETİ 2020 FİYATLARI

Ülkemizde Maldivler balayı turları hakkında çok yanlış bilgiler var. Maldivler balayı paketi fiyatları aslında zannettiğin kadar pahalı değil.

Haydi Maldivlere.com’un fiyatlarına baktığımızda, minimum bir balayı paketi 15 bin TL’den başlıyor. Tabii bu paketler, istediğin balayı oteline ve bu otellerde seçtiğin balayı odasına göre değişiklik gösteriyor. Maldivler turu her şey dahil ücreti hakkında firmadan bilgi alabilirsin.

Zaten Türkiye’de de bir çift, balayı için lüks bir otele gitmeye kalksa, 10-15 bin TL arası fiyatlarla karşılaşacak. Benim sana tavsiyem, hakkını bu muazzam adalar ülkesinden yana kullan. Maldivler balayı fiyatları 2020 yılında gayet uygun.

MALDİVLER PAHALI MI?

Merak edilen konulardan biri de Maldivler ucuz mu, pahalı mı? Evet, Maldivler pahalı bir ülke. Ülkenin geçim kaynağı turizm olduğu için genel olarak ülkede fiyatlar oldukça yüksek.

Maldivler turu yorumları

Sadece Maldivler için değil, hemen hemen gideceğimiz her ülke için önceden  bir araştırma yapıp tur yorumlarını takip ederiz. Bu yorumlara bakarak hangi otelin hizmeti nasıl, adaya ulaşım nasıl, fiyatlar ne kadar vb. soruların cevabını bulabilirsin. Bazı Maldivler turu yorumlarını senin için derledim.

Lily Beach otelin yorumları

Maldivler’de dikkat edilmesi gerekenler

Maldivler’de dikkat edilmesi gerekenler başlığını okuduğunda hemen tedirgin olma, burada herhangi bir tehlikeden bahsetmiyorum, sadece Maldivler’e gideceklere tavsiyelerde bulunuyorum.

Gitmeden önce rezervasyon yaparken özellikle otelin her şey dahil mi buna dikkat etmen gerekli. Farz edelim paketinizde kahvaltı ve akşam yemeği var, öğlen yemeği pakete dahil değil. Öğle yemeğini ana restoran dışında bir yerde yersen sana pahalıya mâl olabilir. Ya da mini bar ve kokteyller bu fiyata dahil mi?

Bunların dışında Wi-Fi bağlantısı var mı, şnorkel fiyatları ne kadar (bazı otellerde ücretsiz) ve en önemlisi adaya ulaşım yani transferler noktası. Bu konular hakkında detaylı bir araştırma yaparsan Maldivler’de sıkıntı yaşamazsın.

Maldivler’e giderken alınması gerekenler neler? Maldivler’de ne giyilir? Benim sana önerim kesinlikle ilk sıraya güneş kremini koyman. Hava falza rahatsız etmese de aşırı derecede yakıyor. Ben yaklaşık 5 saatte kıpkırımız oldum. Bunun dışında da yazın tatile giderken yanına ne alıyorsan Maldivler için de aynı kıyafetleri, eşyaları alabilirsin, ekstrem bir şeye gerek yok.
Klasik olarak; şort, tişört, ince yazlık gömlek ve terlik olarak sıralayabiliriz.

TATİLİN İKİNCİ KISMINA GEÇELİM

Tatilin ikinci ve biraz daha heyecanlı kısmına gelelim. Kandima Maldives’ten yine hız teknesiyle Kudahuvadhoo’ya, Kudahuvadhoo’dan da bir iç uçuş yapıp başkent Male’ye geçtim. Bitmedi bitmedi, bir aktarma daha var, ama bu kez farklı bir deneyim yaşamak için deniz uçağına binerek ikinci rotam olan Angaga Adası’na geçiyorum.

Gençler bilmez ama Angaga’yı aslında bir yerlerden tanıyoruz. Zamanında Mahsun Kırmızıgül bu adada Sarı Sarı adlı şarkısının klibini çekmişti.

KÖPEK BALIKLARIYLA YÜZMEK

Angaga’nın en belirgin özelliği deniz-kum- güneş, fakat bu ada, nefes kesen mercan resifleri konusunda da oldukça ünlü. Mercan resiflerinin arasında yüzmek ve bu muhteşem doğal güzelliği keşfetmekse hayli cezbedici. Resiflerin arasında gezinen onlarca farklı canlı var ve –sıkı durun- köpek balıkları da bunlardan biri. Tabii ki devasa köpek balıklarıyla yüzmüyorsun, bu imkânsız gibi bir şey zaten. Buradaki kastım, kıyıya yaklaşan köpek balığı yavruları. Ayrıca kaplumbağalar, rengarenk balıklar ve kalamarlarla yüzme şansın da var. Eğer dalışa merakın varsa, Angaga Island Resort tam sana göre.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

civan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *